Na naszego biurko trafił ciekawy egzemplarz komputera osobistego firmy Acer. Producent oznaczył go symbolem Aspire R7 i oddał do dyspozycji urządzenie, które w pewien sposób zmienia definicję komputera osobistego. Acer Aspire R7 to konstrukcja z doskonałym ekranem, wykonaniem z aluminium oraz bardzo ciekawym designem. Jednak pojawia się pytanie: Czy odświeżona definicja komputera osobistego jest lepsza?

Acer Aspire R7 – wygląd

Po wyciągnięciu komputera z pudełka naszym oczom ukazuje się urządzenie, które niczym nie wyróżnia się wśród ówczesnych konstrukcji, ale to tylko pozory. Acer Aspire R7 został wykonany ze stopu magnezu i aluminium. Ponadto producent zastosował specjalny zawias, który nazwał Ezel tym samym całość otrzymuje innego charakteru. Połączenie klapy z podstawą komputera znajdują się na samym środku, co wyróżnia urządzenie od pozostałych . Wyświetlacz jest wokół pokryty czarną ramką natomiast tył ekranu i zarazem klapa komputera jest wykonana z aluminium. 

Klawiatura komputera znajduje się na przedniej części podstawy natomiast touchpad, który jest nieodłącznym elementem każdego notebooka znajduje się tuż przed ekranem. Na pierwszy rzut oka wygląda to nieco dziwnie. W tradycyjnych konstrukcjach touchpad montowany jest przed klawiaturą, a nie za nią. Warto dodać, że klawiatura jest podświetlana i znajduje się w niewielkim zagłębieniu, co dodaje jeszcze więcej szyku i zwiększa komfort pracy. Dlaczego Acer Aspire R7 został tak zaprojektowany powiemy w dalszej części. 

Wracając do ekranu to warto wspomnieć, że na dolnej krawędzi znajdziemy logo systemu Windows 8, które po kliknięciu przeniesie nas do interfejsu Modern UI. Na lewej krawędzi Acer Aspire R7 znajdziemy kilka złącz podobnie jest też na prawej krawędzi. Przednia krawędź nie posiada żadnych interfejsów, a jedynie diody sygnalizujące podłączenie zasilania i pracę komputera. 

Została nam jeszcze tylna krawędź komputera, na której znajdują się elementy służące do chłodzenia urządzenia oraz wymiary. Acer Aspire R7 mierzy 377x245x29 i waży 2,5 kg. Czy to dużo czy to mało każdy powinien ocenić indywidualnie. 

Po zamknięciu ekranu widzimy smukłą sylwetkę całego komputera z srebrnym logo producenta na klapie. 

Acer Aspire R7 – co kryje pod maską?

Oprócz tego, że notebook świetnie się prezentuje i posiada całkiem niezłe parametry techniczne to posiada kilka niedociągnięć, które pojawiają się w trakcie używania. Pierwsza wada, która ukazała się w ciągu kilku dni użytkowania Aspire R7 to kłopot z regulacją ekranu. Zawias, na którym utrzymuje się wyświetlacz w trakcie regulacji jest bardzo sztywny, co powoduje podnoszenie całego urządzenia. O ile regulacja w trakcie wyłączonego komputera nie powoduje większych kłopotów to w momencie uruchomienia aplikacji zdarza się wciśnięcie na panelu dotykowym nieoczekiwanych funkcji. 

Kolejną rzeczą, która nam przeszkodziła w trakcie pracy to źle umiejscowiony touchpad niepozwalający na komfort w trakcie pracy, np. w dokumencie tekstowym. W trakcie pracy przy dużym obciążeniu komputer po obu stronach touchpada mocno się nagrzewa. Używając go do pracy czujemy spore ciepło. 

Wadą, która uwydatniła się dzięki temu, że komputer był wcześniej w innych redakcjach, to wycieranie się obudowy w miejscach, gdzie stawiamy wysunięty wyświetlacz. Naszym zdaniem wadą jest także błyszczący wyświetlacz, od którego mimo iż posiada dużą jasność, odbija się światło. 

Na koniec tego nagłówka dodamy, że kolejnym problemem są ślady palców, które po kilku godzinach użytkowania ekranu dotykowego zaczynają być bardzo zauważalne. 

Hmm i co jeszcze? Zabrakło nam napędu optycznego. 

Acer Aspire R7 – co nam się spodobało?

Acer Aspire R7 to w przeważającej części bardzo dobrze wykonane urządzenie. R7 to notebook z ciekawym podejściem, co powoduje iż mimo wad, które wymieniliśmy powyżej jest w pełni funkcjonalnym urządzeniem. 
Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni z parametrów technicznych, które pozwalają na korzystania z multimediów w pełnym zakresie. Oglądnie materiałów FULL HD to czysta przyjemność w szczególności kiedy podłączymy Aspire R7 za pomocą HDMI do zewnętrznego odbiornika. Portu USB 3.0 umożliwiają kopiowanie danych z prędkością do 45 MB/s. Kolejnym elementem, który możemy pochwalić to świetny dźwięk. Odpowiednio dobrany bas i głośniki, nawet przy bardzo wymagającej muzyce, spełniają podstawowe wymagana. 

Smukła budowa Acer Aspire R7 to kolejna rzecz, która jest godna pochwalenia. Komputer idealnie mieści się w plecaku z kieszenią oraz w damskich torebkach. Na koniec zostawiliśmy podświetlaną klawiaturę oraz wyświetlacz. Zatrzymajmy się na chwilę przy klawiaturze. Skok klawiszy jest niewielki, co pozwala na szybkie pisanie i cichą pracę. Przy pisaniu dłuższego tekstu nie czuć zmęczenia, a osoba, która śpi obok z pewnością się nie obudzi. Wspomnieliśmy także o wyświetlaczu. Wyświetlacz w Aspire R7 zrobił na nas duże wrażenie. Kolory są żywe i w porównaniu do wyświetlaczy w innych notebookach dużo lepsze. Pokrycie palety sRGB to przeszło 91%, a jasność 345 cd/m2. 

Acer Aspire R7 – kilka testów

W trakcie dwutygodniowego użytkowania komputera przeprowadziliśmy kilka testów. Jednym z nich była praca na baterii w różnych obciążeniach. Na pierwszy ogień uruchomiliśmy film w rozdzielczości 720p, który leciał zapętlony przez okres 4 godzin i 40 minut. Następnie postanowiliśmy nieco popracować i w tym przypadku bateria wytrzymała nam około 6 godzin. Na sam koniec po ciężkiej pracy uruchomiliśmy symulator jazdy samochodem (Euro Track Symulator 2) ciężarowym na najwyższych detalach. W takich warunkach bateria pozwoliła na rozrywkę przez 1 godzinę i 10 minut. 

Kolejnym testem jaki przeprowadziliśmy to szybkość dostępu do danych na dysku oraz maksymalne i minimalne transfery. Całość znajduje się na poniższym zrzucie ekranu. 

Dla porównania poniżej przedstawiamy test dysku na naszym redakcyjnym laptopie Asus U50Vg, który już nie jest pierwszej świeżości. W Asusie mamy dysk Samsunga SSD 840 Series. 

Jak widzimy czas dostępu na SSD już dużo szybszy podobnie jak transfery. Średnia szybkość również jest wyższa. Dodamy, że komputer Acer Aspire R7 nie jest najtańszy tak więc producent dla poprawy wydajności powinien fabrycznie montować dysk SSD. 

Acer Aspire R7 – czy warto kupić?

Acer Aspire R7 w Internecie kosztuje od 4,7 do 5 tysięcy złotych. Komputer posiada bardzo dobre parametry, ekran dotykowy oraz obudowę wykonaną z najwyższej jakości materiałów, ale czy całość jest warta takich pieniędzy? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami. 

 

Podsumowanie

W podsumowaniu napiszemy jedynie, że Acer Aspire R7 wniósł powiew świeżości i pokazał, że można stworzyć urządzenie odbiegające od standardowych rozwiązań. Touchpad w innym miejscu i ruchomy ekran sprawdzają się w różnych sytuacjach dając do dyspozycji tablet, a w razie bardziej zaawansowanych prac w kilka sekund zmienia się w notebooka.