Większość osób, która ma około 30 lat tak jak ja pamięta jeszcze czasy kiedy produkty kupowane w sklepach służyły długie lata. Jednak z biegiem lat wytrzymałość produktów zaczęła się zmniejszać, skracać czy jak to można jeszcze inaczej ująć w słowa - reasumując kupujemy coraz częściej i trochę bezsensu. Tytuł artykułu może się już niektórym z Was kojarzyć gdyż jest to temat poruszany przez telewizje TVN CNBC o praktykach firm w obecnych czasach. Osoby zainteresowane dalszą częścią artykułu zapraszamy do lektury.

 Cykl życia produktu - co to takiego?

Cykl życia produktu to nic innego jak czas liczony od momentu wyprodukowania produktu do zakończenia jego używalności lub też inaczej przydatności. Ujmując to w prostsze słowa można powiedzieć, że cykl życia produktu to moment od zakupu do wyrzucenia go do kosza. Wydawałoby się, że tak jest z każdym produktem, który kupujemy w sklepie i w rzeczywistości tak jest, ale są pewne aspekty wpływające na jego skrócenie. Można powiedzieć użyteczność produktu powinna się kończyć wraz z jego zepsuciem. 

Na początku drugiej połowy XX wieku cykl życia pojedynczego produktu był bardzo długi. Kupowaliśmy sprzęt i używaliśmy go przez długi okres czasu. Sytuacja ta utrzymywała się aż do lat 90-tych XX wieku chociaż zmieniać się zaczęła już dużo wcześniej. Cykl życia produktu został skrócony do absolutnego minimum. 

Dlaczego cykl życia produktu został skrócony?

Osoby, które wcześniej oglądały już wspomniany wcześniej dokument TVN CNBC wiedzą dlaczego cykl życia produktu został skrócony. Nie będę tego wszystkiego powtarzał. Zachęcam do obejrzenia dokumentu - jest wart uwagi każdego konsumenta. 

Jednak chciałbym zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Mało kto z nas kupujących zwraca uwagę na to co kupuje. Wydaje się nam, że kupując produkt drogi kupujemy też długotrwałość, a nie zwracamy nawet uwagi na to iż sprzedający oprócz produktu oferują nam przedłużone gwarancje i inne rodzaju ubezpieczenia zapewniając nas o tym iż produkt nie wytrzyma już tylu lat co kiedyś. Kolejnym elementem na, który nie zwracamy większej uwagi to pochodzenie, podzespoły urządzenia czy też inne składowe. Po nich można się dużo dowiedzieć. To co napisałem to tylko kilka rzeczy na, które warto zwrócić uwagę przy zakupie. 

Tak jak dobrze zauważono w filmie. Produkcja nie wzrasta dlatego, że rosną nasze potrzeby, ale dlatego żeby się rozwijać. Wydaje się to być kołem zamkniętym. Ile w końcu można kupić produktów. Chłonność rynku jest ograniczona. W domach mamy coraz więcej sprzętu i innych produktów, które są nam nie potrzebne, a producenci wprowadzają do swoich ofert coraz to nowsze rozwiązania. Całkiem niezłym przykładem jest Samsung Galaxy S III. Czym tak naprawdę różni się od Samsunga Galaxy S II? Lepszym procesorem, większym ekranem itd. Wielu z nas kupiło go nie mając ku temu żadnych rozsądnych argumentów. Po to tylko aby go mieć, a co ze starym modelem? 

Cykl życia produktu się skraca, a producenci chwalą się, że są ekologiczni. To nie prawda. Jeśli tak by chcieli to dlaczego produkty wytrzymują tak krótko? 

Podsumowanie

Poniżej zamieszczamy film dokumentalny, o który wspominam w tym tekście. Po obejrzeniu każdy powinien zadać sobie pytanie czy to co się dzieje jest faktycznie dobrym rozwiązaniem? 

Na koniec dodamy, że nasza redakcyjna drukarka również oznajmiła nam brak przydatności. Wystarczyły skorzystać ze specjalnego oprogramowania i ją odblokować. Drukarka drukuje mimo iż nie wymieniliśmy tonera. Przykład z życia wzięty i potwierdzający planowaną nieprzydatność.