logo

Konfiguracja sieci typu Ad-Hoc w Windows 8

Dodał: DATA Lab , 2013-06-24 10:01:57
komputerpcWielu użytkowników, którzy pracują na Windows 8 (kupili sami czy razem z komputerem) na pewno zaskoczył ogrom zmian. Społeczność użytkowników nowego systemu operacyjnego podzieliła się na dwie grupy - na tych, którym te zmiany odpowiadają i tych, którzy uważają je za niepotrzebne czy pozbawione głębszego sensu. Jedna z tych zmian okazała się sporym problemem dla ludzi pracujących w sieci przy użyciu, zarówno, komputera jak i telefonu.


Zmiana ta jest związana z tworzeniem, oraz używaniem sieci typu Ad-Hoc, wykorzystywanej m.in. do udostępniania połączenia internetowego na urządzenia mobilne oraz do tworzenia PAN (Personal Area Network) - względnie bezpiecznych sieci o małym zasięgu i bardzo łatwej konfiguracji. Microsoft w pomocy technicznej Windowsa 8, gdzieś na samym dole listy zmian, wspomina lakonicznie, że postanowiono zrezygnować z rozwijania tego typu technologii, dając użytkownikom możliwość jedynie podłączania się do już istniejących lub zainwestowania w narzędzia udostępniające pełne możliwości sieci Ad-Hoc innych firm, co w porównaniu do przejrzystego i równie prostego kreatora na Windows 7 jest, moim zdaniem, ogromnym krokiem w tył.

Postanowiłem więc skupić się na przedstawieniu Wam jak taką sieć utworzyć w Windows 8. Na pierwszy rzut oka rzecz wydaje się dość skomplikowana, jednak w przypadku używania, tego typu rozwiązania, często, będziemy robić to automatycznie, dodatkowo przedstawię to w najprostszy sposób.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest wybranie klawisza „win” i znalezienie Wiersz polecenia poprzez wpisanie w wyszukiwarce „cmd” lub „Wiersz polecenia”. (Wiersz polecenia w Win8 można też uzyskać z menu, które wyświetli nam się gdy przesunie się kursor myszy do prawego dolnego rogu ekranu i kliknie się jej prawy przycisk.) Następnie uruchamiamy go jako administrator (jest to istotne, bo w innym przypadku operacja nie powiedzie się przez brak pozwolenia na dokonanie zmian w komputerze). Całość na obrazku niżej.

konfiguracja sieci typu ad-hoc w windows 8

Po uruchomieniu narzędzia wiersza poleceń ukaże nam się okno konsoli. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to zwyczajnie w świecie sprawdzić, czy nasza maszyna obsługuje wirtualne sieci, służy do tego prosta komenda:

netsh wlan show drivers (komenda wyświetla zainstalowane sterowniki w powłoce sieci bezprzewodowej)

konfiguracja sieci typu ad-hoc w windows 8

Jak widzimy, tutaj wszystko jest tak jak być powinno, w przypadku gdy pojawi się „NO” powinniśmy jedynie zaktualizować sterownik naszej karty sieciowej. Jeśli wszystko jest prawidłowo, przechodzimy do następnej części konfiguracji, przy użyciu komendy:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=network name key=passkey

tutaj ustawiamy nazwę naszej sieci oraz hasło, przykład:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Moje_WIFI key=trudnehaslo123)

konfiguracja sieci typu ad-hoc w windows 8

By uruchomić sieć z wybranymi nazwą i hasłem należy następnie wpisać komendę:

netsh wlan start hostednetwork

Zobaczymy wówczas informację o tym, że nasza sieć została utworzona prawidłowo. Warto dodać, że ta i poprzednia komenda to jedyne, które później będziemy używać do tworzenia naszych sieci, nie musimy za każdym razem sprawdzać czy nasz komputer obsługuje ten typ sieci.

konfiguracja sieci typu ad-hoc w windows 8

W przypadku jakichkolwiek niepowodzeń z założeniem sieci w tym momencie zalecane jest, aby wyłączyć i włączyć kartę sieciową, odświeżyć listę kart sieciowych w Menadżerze urządzeń (z Panelu sterowania) lub zainstalować sterownik bezprzewodowej karty sieciowej.

konfiguracja sieci typu ad-hoc w windows 8

Jak wcześniej wspomniałem, tworzenie tego typu sieci często wykorzystywane jest do udostępniania połączenia internetowego dla innych urządzeń. Poniżej opiszę jak tę sprawę można szybko i prostu załatwić. Otwieramy więc w Panel sterowania, następnie Centrum sieci i udostępniania. Tam po lewej stronie (na obrazku czerwony prostokąt) znajdziemy ustawienia kart sieciowych, następnie poprzez prawy przycisk myszy wchodzimy we właściwości naszego nowo utworzonego połączenia (w tym przypadku Moje_WIFI – granatowy prostokąt) i w zakładce Udostępnianie umożliwiamy połączonym użytkownikom korzystać z Internetu.

konfiguracja sieci typu ad-hoc w windows 8

Takim oto sposobem stworzyliśmy własną sieć typu Ad-Hoc, bez użycia innego, niż dostarczonego nam przez Microsoft oprogramowania, do której możemy łączyć się innymi urządzeniami i rozprowadzać w niej internet. Na koniec powinienem jednak wspomnieć, że istnieją proste programiki, które w teorii mogą ułatwić nam sprawę - trzeba je tylko odnaleźć, ściągnąć, zainstalować, wpisać nazwę sieci, hasło i voilà - wszystko działa. Dlaczego ułatwienie tylko w teorii? Uważam, że instalowanie na komputerze zupełnie niepotrzebnego oprogramowania, które już istnieje na naszych maszynach, tylko w innej formie jest zwykłym marnowaniem miejsca na dysku i czasu, a warto pamiętać, że do wpisania mamy tylko dwie, krótkie linijki w Wierszu polecenia by uzyskać ten sam efekt.
źródło: inne

Czcionki do worda :: Copyright © 2006 - 2015 www.komputerpc.pl :: Skrypty php

::funkcje.net ::Projektowanie maszyn przemysłowych ::portal psychologiczny ::Sufity napinane producent ::tani hosting
Jak Google wykorzystuje dane gromadzone podczas korzystania z witryn i aplikacji naszych partnerów