Kilka tygodni temu pojawił się u nas system domowy w postaci zestawu Deco P9 od firmy TP-Link. Wspomniany zestaw pozwala na rozszerzenie sygnału w nieruchomościach, które mają nawet 560 m2. W naszej recenzji napiszemy w jaki sposób przebiega konfiguracja i jaka jest nasza ocena Deco P9 w trakcie użytkowania. Zapraszamy do dalszej części.

Domowy system TP-Link Deco P9 – wygląd

            Tradycyjnie już zaczynamy od wyglądu całego zestawu. Paczka, w której znajduje się cały system jest całkiem pokaźnych rozmiarów. Wewnątrz znajdziemy to, co niezbędne do działania. Po otwarciu ukazują się nam trzy routery Deco, niezbędne zasilanie i instrukcja obsługi. Same routery są wykonane z białego, matowego plastiku z czarnym wykończeniem na górze. Po podłączeniu na górze Deco P9 uruchamia się dioda w kształcie logotypu TP-Link, która informuje o statusie pracy.

Na tyle urządzenia znajdują się złącza umożliwiające podłączenie się do sieci za pośrednictwem kabla. Urządzenia są bardzo lekkie i zmieszczą się praktycznie w każdym miejscu w domu, gdzie znajduje się gniazdko elektryczne.

Domowy system TP-Link Deco P9 – możliwości i konfiguracja

TP-Link Deco P9 jest wstanie dostarczyć sygnał za pomocą sieci bezprzewodowej, a w przypadku, kiedy komunikacja bezprzewodowa nie jest możliwa za pośrednictwem sieci elektrycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet na dużych metrażach dostarczymy sygnał do najdalszych zakątków zacisza domowego. W przypadku sieci bezprzewodowej TP-Link Deco P9 działa w dwóch zakresach. W częstotliwości 2.4 GHz najszybszy możliwy transfer wynosi 300 Mb/s natomiast w drugim zakresie 5 GHz to maksymalnie 867 Mb/s.

Konfiguracja całego systemu jest bardzo prosta. Na pierwszym etapie musimy podłączyć dostępne urządzenia do sieci elektrycznej, a następnie zainstalować aplikację na smartfonie. Po założeniu konta możemy wybrać w jakim trybie ma działać system. Do wyboru jest tryb Router, który jest trybem domyślnym oraz punkt dostępowy w przypadku, kiedy chcemy tylko rozszerzyć zasięg aktualnej sieci bezprzewodowej.

Wśród funkcji znajdziemy również kontrolę rodzicielską, która pozwoli na tworzenie profili użytkowników, które z kolei pozwalają na ustawienie dostępu do sieci, filtrować treści, ustalać czas dostępu do sieci czy też kontrolowanie jakie strony są odwiedzane, np. przez dzieci. Co ciekawe TP-Link Deco P9 pozwala również na zawieszenie łączności wybranego użytkownika. Producent deklaruje, że możliwe jest podłączenie nawet stu użytkowników, a cały system będzie wstanie obsłużyć ruch bez żadnych opóźnień.

Po przeprowadzeniu konfiguracji każdy z routerów będzie świecił na biało w górnej części, co oznacza, że cały proces przebiegł pomyślnie. Wspomnianą diodę można wyłączyć w menu aplikacji.

Rozwiązanie przemyślane i przydatne, np. w nocy, kiedy rożnego rodzaju diody sygnalizacyjne mogą przeszkadzać.

Domowy system TP-Link Deco P9 – czy warto kupić?

TP-Link Deco P9 to rozwiązanie, które sprawdzi się w budynkach o sporej powierzchni, gdzie tradycyjny router WiFi- bez potrzebnego wsparcia się nie sprawdzi. Rozszerzenie sieci przy zastosowaniu punktu dostępowego nie zawiodło nas ani razu w trakcie naszego miesięcznego korzystania. Podłączenie do sieci elektrycznej rozszerzyło zasięg systemu i o to chodziło. W przypadku, kiedy nie dysponujemy jeszcze żadnym routerem możemy wykorzystać TP-Link Deco P9 jako główny router i skonfigurować sieć mając do dyspozycji funkcje spotykane w zwykłych rozwiązaniach.

Cena około 1200 złotych jaką przyjdzie nam zapłacić za Deco P9 może się początkowo wydawać nieco wysoka, ale patrząc przez pryzmat ilości otrzymanego sprzętu nie jest to wcale dużo. Pojedynczy wzmacniacz sygnału kosztuje od 200 do 300 złotych mnożąc to razy trzy sztuki i jeden router daje podobny wynik.

Domowy system TP-Link Deco P9 – podsumowanie

TP-Link Deco P9 to zaawansowany system domowy, który zwiększy zasięg niejednej, kulejącej sieci domowej. Nie licząc funkcjonalności, Deco P9 jest po prostu stylowe.