Każdy kto posiada komputer w domu dobrze wie, że bez dobrego systemu operacyjnego nie można funkcjonować. Najczęściej spotykanym systemem zainstalowanym na komputerach jest Windows XP firmy Microsoft. System jest komercyjny, a co za tym idzie trzeba za niego zapłacić. Legalna kopia OEM systemu kosztuje w granicy 350zł. 


Jakiś czas temu przyszła mi do głowy pewna myśl. Co by się stało gdybym zgubił, zniszczył czy Bóg jeden wie co jeszcze można zrobić z naklejką potwierdzającą legalność systemu? W tej sprawie zadzwoniłem do polskiego oddziału Microsoft w celu uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie. Po dłuższej rozmowie z konsultantem dowiedziałem się, że jest kilka rozwiązań. Jednym z nich jest udanie się do sklepu, w którym zakupiliśmy system i poproszenie sprzedawcy o nowy certyfikat autentyczności systemu (warto zaznaczyć, że musi być to sklep autoryzowany przez Microsoft). W przypadku kiedy sklep nie istnieje lub nie ma możliwości załatwienia certyfikatu legalność systemu przepada i oficjalnie posiadamy nielegalną kopie. Drugim rozwiązaniem jakie podała mi osoba po drugiej stronie telefonu to zakup systemu w wersji BOX. Wersja BOX posiada certyfikat autentyczności nie tylko w postaci naklejki, ale również w postaci wydruku na papierze. Windows BOX kosztuje około 800zł i posiada te same funkcje co wersja OEM. 
Rzecz jasna, że takie rozwiązanie załatwia problem, ale nasuwa się pytanie jaki ma sens kupowanie systemu w wersji OEM jeśli nie można potwierdzić jego autentyczności w przypadku kiedy naklejka się po prostu zniszczy? Przecież nie każdy chce płacić jeszcze raz tyle za to samo.