Przedłużenie pracy laptopa na baterii jest wyścigiem, w którym każdy z producentów raz znajduje się na początku stawki raz w tyle. W jaką baterię zostanie wyposażony laptop nie mamy wpływu, ale mamy wpływ naprzedłużenie pracy laptopa na baterii. W tym krótkim tekście przedstawię kilka prostych sposóbów aby osiągnąć maksymalny czas pracy bez stałego źródła zasilania. 

Jak przedłużyć pracę laptopa na baterii?

Przedłużenie pracy laptopa na baterii zależy w dużej części od naszej pomysłowości i umiejętności organizacji pracy. Organizacja pracy powinna przebiegać tak aby maksymalnie wykorzystywać laptopa, a jak najmniej pozostawiać go bezczynnie włączonego. Jeśli już nie mamy wyjścia i musi zostać włączony dobrze jest się zastosować do kilku zasad wymienionych poniżej:

  • ustawienie wygaszenia laptopa w momencie zamknięcia klapy. Zamknięcie spowoduje przedłużenie pracy laptopa na baterii gdyż nie będzie zużywana energia przez monitor 
  • ustawienie momentu uśpienia jeśli laptop pozostaje w bezczynności dłużej niż parę minut 
  • ustawienie mniejszej jasności ekranu jeśli nie spowoduje to zmniejszenia komfortu pracy 


Zastosowanie w/w zasad pozwoli na maksymalne przedłużenie pracy laptopa na baterii. W zależności od systemu jaki używamy ustawienia znajdują się w różnych miejscach. W przypadku systemu Windows 7 należy wejść w panel sterowania → opcje zasilania. 

W przypadku Linuksa (najpopularniejsza dystrybucja Ubuntu) ustawienia dostępne są w system → preferencje → zarządzenia zasilaniem. 

Na koniec warto również zastosować się do zasady podłączenia do stałego źródła zasilania jeśli tylko jest to możliwe. Należy pamiętać, że częste korzystanie z baterii laptopa powoduje jej zużycie , a to wiąże się ze zmniejszeniem jej pojemności i czasu pracy.