W naszej redakcji pojawił się kolejny wideorejestrator firmy MIO. Tym razem przyjrzałem się z bliska modelowi, który został oznaczony symbolem MiVue 528. Wideorejestrator został wyposażony w najnowsze rozwiązania. Wśród nich znajdziemy czujniki ruchu, zaawansowaną optykę oraz nagrywanie materiałów w rozdzielczości FULL HD. Jednak to nie wszystkie możliwości jakie znajdują się w MIO MiVue 528. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do dalszej części tej krótki recenzji.

Wideorejestrator MIO MiVue 528 – wygląd

MIO MiVue 528 został wykonany w całości z matowego plastiku. Przednia część urządzenia to obiektyw, głośnik, mikrofon oraz logo producenta pod obiektywem. W tym modelu nie znajdziemy żadnych elementów kolorystycznych nawiązujących do charakterystycznych pomarańczowych barw. Podobnie jak i w modelu MiVue 518 na tylnym panelu znajduje się 2,4-calowy wyświetlacz, a pod nim klawisze, które umożliwiają poruszanie się po menu. Na lewej krawędzi znajdziemy włącznik oraz slot na kartę pamięci microSD. Prawa krawędź MiVue 528 została wyposażona w port USB oraz mini HDMI. Dolna krawędź posiada wyprofilowane złącze, które podłączamy do uchwytu.

Pozostałe elementy zestawu również zostały wykonane w kolorze czarnym. W skład zestawu wchodzi ramię do mocowania oraz ładowarka samochodowa. 

Wideorejestrator MIO MiVue 528 – opis działania

Tak jak i poprzednio opisywanie działania MIO MiVue 528 będę przeprowadzał w oparciu o cechy, którymi chwiali się producent. Zacznę od zaawansowanej optyki. W specyfikacji jaką podaje MIO można wyczytać czułość obiektywu to F1.8. Taki parametr za wiele nie mówi do momentu kiedy zobaczymy jak działa w rzeczywistości. W związku z tym pod tekstem znajduje się nagranie, które przedstawia sprawowanie „zaawansowanej” optyki nocą w mieście. Sami ocenicie jak to wygląda. 

Kolejnym elementem jest nagrywanie materiałów w jakości FULL HD. Jeśli chodzi o ten aspekt to rzeczywiście nagranie jest w rozdzielczości, w której podaje producent w 30 klatkach na sekundę. Jakość nagranego materiału tak jak wcześniej pod tekstem. Szerokokątny obiektów. Wczytując się głębiej dowiemy się, że jest to 130 stopni. Potwierdzam kąt widzenia rzeczywiście jest szeroki. Zamontowałem MiVue 528 jak najniżej szyby. Na nagraniu również widać, że widać praktycznie wszystko to co znajduje się przed maską samochodu. 

MIO MiVue posiada także rozwiązanie, które nazywa się nagrywanie zdarzeń. Pod pojęciem zdarzenia producent ma na myśli różnego rodzaju stłuczki, wypadki, które powodują nagłą zmianę ruchu. Dzięki czujnikom urządzenie „orientuje” się, że coś się dzieje i materiał, który normalnie można nadpisać jest zabezpieczany przez usunięciem. Takie rozwiązanie pozwala na przedstawienie w późniejszym czasie dokładnego przebiegu zdarzenia, np. dla policji. Niestety tego nie mogłem sprawdzić z wiadomych przyczyn. 

Urządzenie posiada również funkcję automatycznego nagrywania. Pozwala to na uruchomienie nagrywania bez konieczności manualnego kliknięcia. Dzięki temu jest bezpieczniej ponieważ w trakcie jazdy nie zawracamy sobie głowy włączeniem. Nagrywanie rozpoczyna się w momencie uruchomienia zapłonu. Tą funkcję również sprawdziłem i działa jak należy. 

Kontrowersyjnym rozwiązaniem według mnie jest czujnik ruchu. Producent podaje, że ma on zastosowanie nie tylko podczas jazdy samochodem, ale także w momencie kiedy nas w nim nie ma, np. na parkingu. Nie wiem jak inni kierowcy, ale ja staram się chować tego rodzaju sprzęt elektroniczny z szyby samochodu do schowka. Ponadto MIO MiVue nagrywa tylko ten obszar, który ma przed obiektywem tak więc nie nagra tego, co się dzieje z boku czy też z tyłu samochodu. Dowiemy się jedynie, dzięki czujnikom wstrząsu, z której strony doszła do kolizji na parkingu

Ostatnim elementem wyposażenia MIO MiVue 528 jest wyjście HD czego nie było w poprzednim modelu, który opisywałem. Uruchomienie funkcji jest bardzo proste i nie powinna sprawiać kłopotu nawet laikom w tym temacie. 

Wideorejestrator MIO MiVue 528 – czy warto kupić?

Opisywany przeze mnie wideorejestrator tol dobrej jakości produkt pod względem wykonania oraz funkcji jakie oferuje. Cena jak na markowy sprzęt też nie jest wygórowana i w momencie pisania tej krótkiej recenzji wynosi około 400 złotych. 

Podsumowanie

Opisywany przeze mnie wideorejestrator tol dobrej jakości produkt pod względem wykonania oraz funkcji jakie oferuje. Cena jak na markowy sprzęt też nie jest wygórowana i w momencie pisania tej krótkiej recenzji wynosi około 400 złotych.