Kilka tygodni temu trafił do nas system monitoringu od firmy TP-Link. Producent oznaczył go symbolem CCTV VIGI. Na system monitoringu składa się klika elementów. Pierwszym z nich jest sieciowy Video Recorder o symbolu VIGI NVR1008. Drugi składnik to kamera sieciowa VIGI C400P (kopułkowa) natomiast trzeci to kamera zewnętrzna C300P. Jak przedstawia się działanie całego systemu przedstawione jest w dalszej części.

System monitoringu TP-Link CCTV VIGI – wygląd

Tak jak już wspomnieliśmy nasz zestaw składa się z trzech elementów. Zacznijmy od Videro Recordera TP-Link VIGI NVR1008. Urządzenie zbudowane jest w całości z metalu. Na przednim panelu znajdziemy dwa porty USB oraz diody informujące o statusie pracy. Ponadto w lewym rogu znajduje się logo producenta.

Na tylnym panelu VIGI NVR1008 znajduje się kilka interfejsów niezbędnych do uruchomienia systemu monitoringu. Zaczynając od lewej strony. Na tyle znajdują się:

  • Złącze zasilania
  • Złącze audio in
  • Złącze audio out
  • Złącze VGA
  • Złącze HDMI
  • Złącze LAN

Kolejnym urządzeniem, które wchodzi w skład całego zestawu jest kamera sieciowa VIGI C400P. Kamera została wykonana w całości z białego plastiku.

Trzecim elementem zestawu jest również kamera sieciowa o symbolu VIGI C300P. Kamera posiada zupełnie inną budowę w stosunku do modelu C400P i ponadto stosuje się ją na zewnątrz.

Całość do poprawnego funkcjonowania potrzebuje dysku twardego, który jest montowany do wspomnianego wcześniej Video Recordera VIGI NVR1008.

System monitoringu TP-Link CCTV VIGI – użytkowanie

Konfiguracja całego systemu może wydawać się skomplikowana dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego typu rozwiązaniami. Nic bardziej mylnego. Wystarczy zamontować dysk twardy do Video Recordera, podłączyć go do monitora lub innego odbiornika i rozpocząć wstępną konfigurację.

Zacznijmy może od kamery kopułkowej o symbolu VIGI C400P. To urządzenie idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach. Producent oferuje modele z dwoma obiektywami. Jeden z nich dysponuje obiektywem szerokokątnym 2,8 mm natomiast drugi 4 mm, co zdecydowanie bardziej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Obraz rejestrowany jest w rozdzielczości 3 Mpix, co pozwala na dostrzeganie wielu szczegółów w tym rysów twarzy włamywacza. Nie trzeba się obawiać problemów z nagrywaniem w porze nocnej. Kamera dysponuje technologią Smart IR, która świetnie sobie radzi nawet w najciemniejszych miejscach. Po zapoznaniu się z całym systemem można pokusić się o ustawienie tzw. stref po przekroczeniu, których włączy się alarm.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych z pewnością nie raz zostawiali samochód zaparkowany na podjeździe. Rano wystarczy wsiąść, otworzyć bramę i wyjechać. Minusem tego rozwiązania jest łatwy dostęp do auta dla złodzieja. W tym miejscu z pomocą przychodzi kamera zewnętrzna VIGI C300P. Samo zamontowanie kamery może już zniechęcić złodzieja. Kamera nagrywa materiał tak jak poprzedniczka, czyli w rozdzielczości 3 Mpix. VIGI C300P dostępna jest w dwóch wersjach. Pierwsza wersja posiada obiektyw 4 mm natomiast wersja druga 6 mm. Kamera jest zgodna z normą IP67, co przekłada się na odporność na warunki zewnętrzne.

Na koniec zostawiliśmy wymieniany już kilkukrotnie Video Recorder, który jest niezbędny do uruchomienia monitoringu. Po zamontowaniu kamer i okablowania możemy przystąpić do konfiguracji systemu. W tym celu w pierwszej kolejności należy zainstalować dysk twardy. Maksymalna pojemność dysku może wynosić 10 TB. Kolejnym krokiem jest podłączenie kamer do switcha włącznie z VIGI NVR1008.

Po przeprowadzonej konfiguracji możemy oglądać obraz z 4 kamer jednocześnie. Maksymalna ilość obsługiwanych kamer wynosi 8. Warto dodać, że Video Recorder obsługuje standard ONVIF, co pozwala na podłączenie kamer innych producentów.

Nagrywany materiał możemy przeglądać nie tylko będąc w domu, ale również w dowolnym miejscu na świecie, gdzie mamy dostęp do internetu. Wszystko odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji VIGI. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store.

System monitoringu TP-Link CCTV VIGI – czy warto kupić?

Zestaw monitoringu, któremu mieliśmy przyjemność się przyjrzeć spełni oczekiwania osób, które chcą monitorować własne zacisze domowe. Sprawdzi się także w niewielkich firmach, magazynach, sklepach, gdzie profesjonalne rozwiązania są nieco na wyrost i zwyczajnie będą przerostem formy nad treścią. W związku z tym możemy z czystym sumieniem polecić system monitoringu od firmy TP-Link.