Router Mercusys MR70X – recenzja

Od kilku tygodni w naszej redakcji gości router marki Mercusys. Dostarczony do nas egzemplarz to model o symbolu MR70X. Urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się w zastosowaniach domowych, ale również poradzi sobie w niewielkich sieciach firmowych. Router Mercusys MR70X oferuje połączenie bezprzewodowe w dwóch częstotliwościach, ale nie tylko. Zapraszamy do dalszej części recenzji.

Router Mercusys MR70X – wygląd

Mercusys MR70X to niewielkie urządzenie. Po wyjęciu z pudełka naszym oczom ukazał się niewielkich rozmiarów router. W całości został wykonany z czarnego plastiku. Na górnej części znajduje się plastik typu piano tak jak to widać na poniższym zdjęciu.

Ponadto router Mercusys MR70X został wyposażony w cztery anteny. Na przedniej krawędzi znajduje się dioda informująca o statusie pracy rutera, a na tyle trzy złącza LAN i jedno złącze WAN. Oprócz tego znajdziemy tam przycisk reset i gniazdo do podłączenia zasilania.

Router Mercusys MR70X – menu

Po pierwszej konfiguracji MR70X krótki przewodnik przeniesie nas do głównego menu routera. Producent podzielił menu na cztery główne bloki:

  • Mapa sieci
  • Internet
  • Sieć bezprzewodowa
  • Zaawansowane

Po kliknięciu w ikonę mapa sieci naszym na ekranie wyświetlone zostają najważniejsze informacje dotyczące połączenia, pracy samego routera oraz zalogowanych klientów. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu.

Po kliknięciu w menu Internet na ekranie wyświetli nam się opcja skonfigurowania połączenia internetowego.

 

Kolejnym menu jest sieć bezprzewodowa. Po kliknięciu w ikonę sieci bezprzewodowej router wyświetli najważniejsze ustawienia sieci bezprzewodowej. Znajdziemy tutaj m.in. nazwę sieci jaka ma być wyświetlana (SSID) oraz hasło, które jest niezbędne w przypadku połączenia bezprzewodowego. W tym miejscu należy wspomnieć, że router dysponuje dwoma częstotliwościami pracy:

  • 2,4 GHz i
  • 5 GHz.

Ostatnim menu dostępnym w MR70X jest pozycja zaawansowane. Po kliknięciu użytkownik ma dostęp do wszystkich ustawień routera. Z lewej strony wyświetla się kolumna z całym wachlarzem ustawień.

Specyfikacja techniczna przedstawia się następująco:

Router Mercusys MR70X – konfiguracja

Konfiguracja MR70X jest czynnością bardzo prostą. Po pierwszym uruchomieniu routera należy uruchomić przeglądarkę i wpisać adres IP lub skorzystać z domyślne przygotowanego adresu, który można znaleźć w instrukcji obsługi. Wpisanie adresu skutkuje przeniesieniem do okna, gdzie wpiszemy nowe hasło do logowania. Następnie MR70X (co prawda w języku angielskim) przeniesie nas do menu wyboru strefy czasowej i połączenia internetowego. Po wstępnej konfiguracji w menu zaawansowane możemy zmienić język na język polski.

Router Mercusys MR70X – codzienne korzystanie

Praca MR70X po skonfigurowaniu była przez okres testowania bardzo stabilna. Zasięg sieci bezprzewodowej nie odbiegał zasięgiem od innych routerów tej klasy. Jednym z ograniczeń jakie posiada Mercusys jest brak diod informujących o podłączeniu urządzeń do portów LAN oraz informacji o połączeniu z siecią WAN.

Samo poruszanie się po menu routera również zaliczamy do plusów. Wszystko przebiega płynnie, a sam układ jest bardzo czytelny. Jedną wadą na początkowym etapie podczas konfiguracji jest już wspomniana przez nas wcześniej anglojęzyczna wersja menu.

Router Mercusys MR70X – podsumowanie

Mercusys MR70X to propozycja dla osób, które nie potrzebują rozbudowanej sieci komputerowej, a jedynie chcą się cieszyć klasycznym połączeniem bezprzewodowym w paśmie 2,4 i 5 GHz. Prosta konfiguracja, menu w języku polskim i nowoczesny wygląd routera sprawia, że jest to pozycja dla praktycznie każdego gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież