Kilka dni temu pojawiły się informacje, że większość nowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji w systemach iOS 18, iPadOS, tvOS i macOS Sequoia nie będzie dostępna w Unii Europejskiej. Teraz, za sprawą drugiej wersji iOS 18 Beta, te doniesienia zostały potwierdzone. Przyjrzyjmy się, co pozostanie użytkownikom sprzętu Apple w Europie po wyeliminowaniu funkcji Apple Intelligence z nowych aktualizacji.

AI Apple

21 czerwca 2024 roku Apple oficjalnie skomentowało brak funkcji AI w ramach Apple Intelligence na terenie UE. W oświadczeniu firma poinformowała: "Ze względu na niepewność regulacyjną spowodowaną ustawą o rynkach cyfrowych, nie wierzymy, że będziemy w stanie wprowadzić trzy z tych funkcji - iPhone Mirroring, ulepszenia udostępniania ekranu SharePlay i Apple Intelligence - dla naszych użytkowników w UE w tym roku".

Jak podaje popularny youtuber Nieantyfan, w najnowszej wersji iOS 18 Beta 2, funkcje oparte na sztucznej inteligencji nie są dostępne nawet w wersji testowej dla europejskich użytkowników. Apple prawdopodobnie chce w ten sposób uniknąć dodatkowych kar i komplikacji związanych z trwającym śledztwem Komisji Europejskiej w sprawie naruszenia aktu Digital Markets Act (DMA).

Co to oznacza dla użytkowników Apple w Europie?

  • iPhone'y i iPady: iPady z procesorami z serii M oraz iPhone'y 15 Pro i Pro Max otrzymają ograniczoną aktualizację, oferując niemal te same funkcje co starsze modele. Użytkownicy starszych smartfonów nie odczują dużej różnicy, ale nowi posiadacze mogą być zawiedzeni.
  • Komputery Mac: Posiadacze komputerów Mac mogą poczuć się najbardziej rozczarowani. Nowy system macOS Sequoia wprowadza głównie funkcje oparte na sztucznej inteligencji, które nie będą dostępne w Europie. Pozostałe nowości to przede wszystkim udoskonalenia związane z grami oraz zarządzaniem otwartymi oknami.

Tabela: Kluczowe różnice w funkcjach iOS 18 dla UE i reszty świata

Funkcja

Dostępność w UE

Dostępność poza UE

iPhone Mirroring

Niedostępne

Dostępne

Ulepszenia SharePlay

Niedostępne

Dostępne

Apple Intelligence

Niedostępne

Dostępne

Nowe funkcje zarządzania oknami (macOS Sequoia)

Dostępne

Dostępne

Udoskonalenia związane z grami (macOS Sequoia)

Dostępne

Dostępne

Mimo tych pesymistycznych wieści, użytkownicy ekosystemu Apple mogą spodziewać się unormowania sytuacji po marcu 2025 roku, kiedy to ma zapaść ostateczna decyzja w sporze między Unią Europejską a Apple. Do tego czasu, europejscy użytkownicy będą musieli korzystać z ograniczonej wersji najnowszych systemów Apple.